Kakve su američke obitelji i američke škole?
Američke obitelji uključene u ovaj program nisu materijalno stimulirane. Ovo je važno znati kako bi odmah bilo jasno da je njihova motivacija upoznati mlade ljude iz različitih krajeva svijeta, različitih kulturnih sredina i pružiti mogućnost tim mladim ljudima da upoznaju američku kulturu i način života. Pronalaženje dobrih obitelji dugotrajan je i vrlo odgovoran posao. Obitelji popunjavaju detaljan prijavni list i moraju imati dvije povjerljive preporuke. Američki partner, odnosno njegovi mjesni predstavnici zaduženi za određenu regiju, osobno posjećuju svaku obitelj koja se prijavi za program kako bi provjerili iskrenost njihove želje da budu “zamjenski roditelji”.
Preduvjeti koje obitelj treba zadovoljavati su: emotivna i financijska stabilnost, prilagodljivost, otvorenost, te iskrena želja da svoj život podijeli s učenikom na razmjeni. Rasa, religija, podrijetlo ili profesija ne utječu na izbor obitelji. Važno je znati da američka obitelj bira učenika, a ne učenik obitelj.
Učenik dobiva onu obitelj kojoj je pri pregledu prijavne dokumentacije bio zanimljiv, odnosno obitelj s kojom, prema mišljenju mjesnog predstavnika/lokalnog koordinatora, ima najviše izgleda da će se osjećati dobro i da ga život u njoj ne će sputavati u ostvarivanju obrazovnih i drugih ambicija koje su bile motiv odlaska u SAD.
Upravo zbog toga je izuzetno važno točno popuniti upitnike te iskreno se predstaviti u popratnom pismu. Dosadašnje je iskustvo pokazalo da ovaj sustav odabira u pravilu dobro funkcionira, iako ima i negativnih iskustava.
Svaki učenik, bez obzira kako se snašao u novoj američkoj obitelji, mora računati da će tijekom prva dva mjeseca patiti od nostalgije i takozvanog “kulturnog šoka”. Većina učenika to razdoblje prilagodbe brzo prebrodi. Međutim, ukoliko se ipak dogodi da kasnije u odnosu učenika i američke obitelji dođe do poteškoća, lokalni će koordinator odmah intervenirati i nastojati riješiti nastale probleme o čemu će biti obaviješteni roditelji i voditeljica programa razmjene za Hrvatsku.
Američke srednje škole iz programa, javne su srednje škole (high schools) interdisciplinarnog karaktera s obveznim i izbornim predmetima (3 obvezna, engleski jezik, tjelesni odgoj i jedan matematički predmet te pet predmeta po vlastitom izboru) te velikim brojem organiziranih slobodnih aktivnosti. Ovisno o razredu koji učenik pohađa, te o namjeri nastavka školovanja nakon povratka, treba pažljivo odabrati predmete kako bi se učeniku po povratku priznala godina i kako bi mogao nesmetano nastaviti školovanje.
Ukoliko je učenik zainteresiran za nastavak studija u Sjedinjenim Američkim Državama, kod biranja predmeta valja voditi računa o težini predmeta te upisati tzv. AP level (Advanced Placement Level). Svi učenici po završetku godine dobivaju od škole uvjerenje (certifikat), a u mnogim školama može se steći i diploma američke srednje škole. Uvjeti za stjecanje diplome su različiti, jer svaka škola ima svoj pravilnik i zahtjeve.
Sigurnost učenika i kako se nadzire učenikov boravak u SAD-u?
Sigurnost u tijeku programa je najvažnija. To je i razlog zbog kojega su učenici smješteni uglavnom u manjim mjestima širom SAD, u predgrađima većih gradova, ili u seoskoj sredini. Tijekom trajanja programa o njima svakodnevno brinu američka obitelj, škola i mjesni predstavnik (lokalni koordinator). Mjesni predstavnici (lokalni koordinatori) prate na licu mjesta razvoj svakog pojedinog učenika, razgovaraju s njime, te posjećuju obitelj. Redovito šalju pismena izvješća s posebnim osvrtom na:
• odnose učenika s američkom obitelji,
• participiranje učenika u školskom programu,
• napredak u vladanju engleskim jezikom.
Voditeljica programa razmjene za Hrvatsku šalje dobivene informacije roditeljima, i u slučaju potrebe, rješava nastale probleme zajedno s njima. Mjesni predstavnik je osoba koja je zadužena da se brine o učenicima, savjetuje ih i pomaže im u rješavanju problema tijekom boravka u SAD-u.
Mjesni predstavnik je zadužen za desetak učenika na razmjeni i stanuje najviše 200 km od njih (što je za američke pojmove mala razdaljina). Učenici imaju redovite kontakte s mjesnim predstavnikom i to kako osobno tako i telefonom čiji je broj na raspolaganju 24h dnevno.